MASZ PYTANIA?

DZWOŃ
BIURO CZYNNE: od 800 do 1700

tel. 503 838 528

HISTORIA STRZECHY

Historia pokryć z trzciny
Dach nad głową, jako podstawowa potrzeba człowieka, znana od wieków na całym świecie [..]


TECHNOLOGIA

Konstrukcja dachu trzcinowego
Konstrukcja dachu z trzciny różni się od obecnych standardowych pokryć [..]


STRZECHA

Zalety trzciny
Zaletami strzechy jest jej ognioodporność, termoizolacja, dźwiękochłonność [..]


TECHNOLOGIA

Budowa dachu z trzciny

Wcześniej do krycia dachów strzechą wykorzystywano słomę, ale przez lata jej jakość się zmieniła i obecnie nie nadaje się do wykorzystywania jako trwałe pokrycie dachowe. Strzechę obecnie wykonuje się z trzciny. Budowa dachu z trzciny różni się od obecnych standardowych pokryć, jeśli chodzi o kolejne warstwy. Przygotowanie podkładu pod tego typu poszycie musi spełniać odpowiednie normy.



Konstrukcja dachu trzcinowego

Konstrukcja dachu z trzciny:

- krokwie,
- płyta ognioodporna,
- kontrałaty,
- wełna mineralna,
- łaty,
- trzcina.


Sposób mocowania strzechy

Trzcinę na dachu układa się pod min. kątem 35° (polecany kąt to 40° - 60°) na grubość 30-40 cm luźno lub w postaci snopków, najpierw na okapie. Długość wiązki powinna się wahać od 140 do 200 cm, a obwód 30 cm od podstawy wynosi 60 cm. Snopki mogą być przywiązywane drutem bezpośrednio do łat lub leżeć między łatami, a przyciskającymi je prętami albo mogą być przytwierdzane do łat pośrednio, za pomocą przechodzących przez snopki poziomych prętów.

Na jeden m2 trzcinowego poszycia dachowego wchodzi średnio do 12 snopków trzciny. Poszycie przytwierdza się do dachu za pomocą drutu chromo-niklowego. Snopki ułożone kłosem w górę dają równą połać dachową. Kalenicę wykańcza się trzciną, wrzosem, darnią, mchem lub ceramiką i wzmacnia parami skrzyżowanych drewnianych krótkich żerdzi albo siatką metalową w pokrywie PCV.

Odprowadzanie wody

Na dachu pokrytym strzechą nie instaluje się rynien, za to poszycie należy wysunąć możliwie daleko. Jednak wokół domu dobrze jest wykonać pod okapem opaskę z drobnych kamyków, dzięki którym woda będzie swobodnie wsiąkać do drenarki.

Zabezpieczanie strzechy, inne zalecenia

Ułożoną trzcinę impregnuje się specjalnymi środkami. Impregnację zaleca się powtarzać co 5 - 7 lat.

Z powodu ciężaru pokrycia z trzciny - 1m2 waży do 70kg, czyli waga bliska najcięższym pokryciom dachowym, konstrukcja pod strzechę musi być wykonana solidnie, jak pod standardowe dachy kryte dachówką.

Zaleca się założenie instalacji odgromowej podczas prac dekarskich.

Jesteśmy w stanie wykonać poszycie strzechowe dla niemal każdego rodzaju budynku. Budowa dachu z trzciny możliwa jest dla: dużych obiektów o złożonej architekturze, domów mieszkalnych o różnym rozmiarze, jak i obiektów małej architektury. Tym co nas wyróżnia jest profesjonalizm oraz bogate doświadczenie. Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie, dlatego jesteśmy w stanie sprostać wszystkim oczekiwaniom klientów.


Informator







FACEBOOK





GOOGLE+



Trzcinę na pokrycia dachowe pozyskuje się zimą. Dlatego taki termin, ponieważ w czasie mrozów istnieje możliwość [..]


Dobrze przygotowana trzcina jest materiałem równie trwałym jak dachówka ceramiczna. Doświadczenie w kryciu dachów [..]

ul. Królowej Jadwigi 5, 89-932 Brusy
tel. 503 838 528
 
info@strzecha.com.pl